header-text

Pasiryžk pokyčiams

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos (toliau ŠRSVB) Kužių teritoriniame struktūriniame padalinyje švietimo ir ugdymo paslaugos prieinamos kiekvienam gyventojui. Senstant mūsų visuomenei, mažėjant gimstamumui ir didėjant emigracijai vyresnių vienišų žmonių bendruomenėse vis daugėja. Pokalbiuose su šio amžiaus grupės bibliotekos lankytojais išaiškėjo, kad daugybę žmonių kamuoja vienatvė, depresija, stresas, nuovargis ir kitokie kūno bei dvasios negalavimai. Pastebėjome, kad vienišiems žmonėms reikalinga psichologų, psichoterapeutų pagalba, tik jie nesikreipia į juos neturėdami ryžto, bijodami likti nesuprasti, įskaudinti. Laimės poreikių piramidėje aukščiausia vieta atitenka bendravimui, bičiulystei. 

Vykdydama bibliotekos veiklos uždavinius – skatinti mokymąsi visą gyvenimą, tobulinti ugdymo ir švietimo paslaugas, jų kokybę ir prieinamumą – ŠRSVB Kužių biblioteka 2018 m. vykdė projektą Pasiryžk pokyčiams, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba. 

Projekto partneriai: Šiaulių rajono savivaldybė, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras.

Projekto tikslas: Kužių miestelio ir aplinkinių vietovių vienišų žmonių įtraukimas į meno terapines ir savęs pažinimo veiklas puoselėjant gerus tarpusavio santykius, atsikratant įvairių baimių ir stereotipų. 

Vienas iš pagrindinių vykdyto projekto uždavinių buvo multisensorinės pasyvios ir interaktyvios erdvės įkūrimas ŠRSVB Kužių bibliotekoje. Įgyvendinant projekto veiklas Kužių bibliotekos darbuotojos Nijolė Viktoravičienė ir Rita Bielskienė subūrė Kužių seniūnijos vienišus žmones į komandą. Projektas startavo išvyka į susikaupimo ir savęs pažinimo vietą – japonišką sodą (Kretingos raj. Darbėnai). Išvykoje patirtos teigiamos emocijos, bendravimo, atradimo džiaugsmas, leido dalyviams atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją su gamta ir savimi. Siekiant atpažinti savo dvasines problemas ir išmokti ieškoti profesionalios pagalbos buvo organizuoti susitikimų ciklai su psichologais, rašytojais, pozityvistais. Į paskaitą-susitikimą Ar įmanoma nusipirkti laimę, ar įmanoma sudėlioti matematinę laimės formulę? buvo pakviesti psichologas Andrius Kaluginas ir finansininkas Gitanas Nausėda. Knygų Nerimo akmuoRaganų klubasIlgaamžiškumo paslaptys autorė, sveikatos temų žurnalistė Meilė Jančorienė atskleidė visaverčio, gyvastingo ir ilgo gyvenimo paslaptis. Tinklaraštininkė Nijolė Koskienė savo knygos Špylkos ir šlepetės pristatyme akcentavo, kad jos leidinys yra ne tik mažų kasdienybės apreiškimų knyga, bet ir naudingas santykių vadovas. 

Projekto dalyviai buvo įtraukti ir į edukacinius-terapinius užsiėmimus. Pakeliauti iliuzijos meno labirintais, priversdamas ne tik retoriškai paklausti – o kaip tai galima padaryti? – bet ir patiems pamėginti atlikti vieną ar kitą triuką, pakvietė iliuzionistas, Lietuvos iliuzonistų klubo garbės narys Jonas Ziemelis. 

Edukacinius užsiėmimus – dailės terapiją – vedė edukatorė Roberta Rasikienė. Ji pasiūlė išbandyti tapymą ant vandens (ebru). Ši terapija ugdo pasitikėjimą savimi, kūrybiškumą, dėmesio lavinimą, motyvaciją. Kuriant ebru technika nereikia išskirtinių meninių gebėjimų – puikus rezultatas visada garantuotas, o piešinys kaskart išeina meniškas ir savaip gražus. Kūrybinių darbų paroda Mano laimės spalvos buvo eksponuojama Kužių bibliotekoje ir sulaukė gausaus lankytojų būrio. 

Tačiau svarbiausias projekto pasiekimas – multisensorinės pasyvios ir interaktyvios aplinkos erdvės sukūrimas Kužių bibliotekoje. Visame pasaulyje atlikti išsamūs tyrimai įrodė Snoezelen (multisensorinės) terapijos teigiamą poveikį. Ši sensorinė aplinka suteikia asmenims pasitikėjimo ir atsipalaidavimo pojūtį. Burbuliuojančio vandens kolona ir specialūs žibintai keisdami spalvas užtikrina vaizdinę, lytėjimo ir garsinę stimuliaciją. Masažinė relaksacinė kėdė su skirtingais masažo variantais atpalaiduoja ir suteikia ramybę. Pasunkinta antklodė skirta tiems, kurie sunkiai atsipalaiduoja, jaučia nerimą dėl streso ar neurologinių sutrikimų. Spalvas keičiantis medūzų akvariumas sukoncentruoja dėmesį ir nuramina. Sensorinėje aplinkoje yra specialus projektorius, skirtas sukurti žvaigždėto dangaus efektą, ir profesionalus aromadifuzorius, natūraliai ir tyliai skleidžiantis eterinių aliejų aromatą.

Pojūčių terapijai, stimuliavimui garsais ir vaizdais galime pasiūlyti klausytis relaksuojančių CD.

Norintiems aktyvesnio poilsio siūloma rinktis žaidimą naudojant kilimą-taikinį. Lankytojai gali rinktis įvairias terapijas patys arba bibliotekininkių sudarytą pasiūlymų paketą. Lankytojams tai yra nemokama inovatyvi, o patirtis rodo, kad ir populiari Kužių bibliotekos paslauga. 2019 m. Kužių bibliotekos netradicinėje multisensorinėje erdvėje apsilankė 593 suaugusieji lankytojai, tai sudarė 15 procentų visų suaugusių bibliotekos lankytojų. Dėl multisensorinės erdvės atsiradimo bibliotekoje ėmė lankytis 15 naujų vartotojų. 

2020 m. I ketvirtį (iki karantino) multisensorinėje erdvėje apsilankė 129 suaugusieji lankytojai. 

Pateikiame Kužių seniūnijos seniūnės Jolandos Rudavičienės atsiliepimą apie šį projektą: „Susipažinusi su projektu „Pasiryžk pokyčiams“ ir epizodiškai dalyvaudama jame, noriu nuoširdžiai padėkoti jums, Kužių bibliotekos darbuotojoms – Nijolei Viktoravičienei ir Ritai Bielskienei – už nuostabią idėją ir inovatyvią paslaugą mūsų seniūnijos gyventojams. Šio projekto tikslas – vienišų žmonių įtraukimas į savęs pažinimo veiklas, puoselėjant gerus tarpusavio santykius, visavertę senatvę, atsikratant baimių ir stereotipų, yra sveikintinas ir labai aktualus šiandien. Manau, kad dalyvaujančių projekte gyventojų teigiamos emocijos, pažinimo ir atradimo džiaugsmas padeda jiems atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją su gamta ir savimi, o įvairios edukacinės ir terapinės priemonės ugdo jų pasitikėjimą, kūrybiškumą ir dėmesio lavinimą. Ypatinga ir inovatyvi naujiena mūsų seniūnijos gyventojams – bibliotekos erdvėje įkurta multisensorinė pasyvi ir interaktyvi aplinka, kuri padeda užtikrinti vaizdinę, lytėjimo ir garsinę stimuliaciją, atpalaiduoja ir suteikia ramybę. Ši gyventojų poreikiams pritaikyta priemonė yra labai nestandartinė, tačiau labai reikalinga ir patraukli. O šis projektas naudingas ne tik vienišiems vyresniosios kartos gyventojams, bet ir nuolat skubančiam ir dirbančiam gyventojui, veržliam jaunimui, kurie būdami bibliotekoje turi papildomą galimybę atsipalaiduoti, patyrinėti savo pojūčius, pagerinti kvėpavimą ir savijautą. Tikiuosi, kad tai ne paskutinis jūsų rengtas projektas, teikiantis gyventojams didžiulę bendravimo, psichologinę, pažinimo ir sveikatinimo pagalbą. Dar kartą nuoširdžiai dėkoju ir linkiu sėkmės naujuose darbuose!“ 

Šis projektas buvo įvertintas – ne tik pastebėtas žiniasklaidos (apie projektą pasirodė per 30 įvairių publikacijų), sukurta regioninės televizijos laida Sodžius, bet ir apdovanotas. 2019 m. balandžio 4 d. Marijampolės bibliotekoje vykusiame savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos visuotiniame narių susirinkime Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kužių struktūriniam teritoriniam padaliniui buvo įteiktas garbingas prizas Netradicinė biblioteka 2018. Apie tai plačiau žr. https://biblioteka.w3.lt/kuziu-bibliotekai-netradicines-bibliotekos-nominacija/

Šiaulių valstybinėje kolegijoje buvo parašytas ir apgintas Ritos Bielskienės kursinis darbas Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kužių struktūrinio teritorinio padalinio netradicinės terapinės (multisensorinės) paslaugos kokybės vertinimas vartotojų požiūriu (2019 m.). 

Analizuojant tyrimo metu gautus rezultatus paaiškėjo, kad dauguma respondentų sutinka su teiginiu, kad šiuolaikinė viešoji biblioteka tampa netradicinių paslaugų erdve. Respondentai puikiai įvertino terapinę multisensorinę paslaugą. Lankytojai patenkinti darbuotojų profesionalumu, gebėjimu bendrauti ir tai juos motyvuoja naudotis šia inovatyvia paslauga. Respondentai gerai įvertino ir multisensorinę įrangą, technines priemones. Vienintelis pasiūlymas – rasti galimybių persikelti į didesnę erdvę, gal net išplėsti netradicinių paslaugų spektrą. Informaciją parengė ŠRSVB vyr. bibliotekininkė projektinei veiklai dr. Džiuljeta Maskuliūnienė


Savivaldybės, kuriose veikia iniciatyva:
Šiaulių rajono savivaldybė

Kontaktai norintiems prisijungti prie iniciatyvos:

Vyresnioji bibliotekininkė Nijolė Viktoravičienė, tel. nr. 8 41 37 51 15, mob. tel. nr. 8 615 64 827, el. p. kuziubiblioteka@gmail.com, Vilties g. 2, 80265 Kužiai, Šiaulių raj.